A nemzetiszocialista Németország közkönyvtárai (1933–1945)

2. rész: A nemzetiszocialista német népkönyvtárak megteremtése

Szerzők

  • Sonnevend Péter
    Affiliation
    ny. könyvtárigazgató, főiskolai tanár

Absztrakt

A nemzetiszocialista közkönyvtárügy elvi alapozása már 1932-ben megkezdődött: a hitlerista eszmék jegyében a könyvtár sem a műveltség gyarapításában kap szerepet. Fő a nevelés, a nemzeti egység összekovácsolása. A könyvtári hálózatokban a Führer-elv leváltja a kollegiális kapcsolatokat. A tartományi különbségek felszámolása (Gleichschaltung mindenütt) után egységes országos irányítás kezdi meg a könyvtárak konszolidálását. A politikai vagy rasszista szempontok miatt „alkalmatlan” munkatársakat rövid úton eltávolítják, az állományt újabb és újabb feketelistákkal tisztítják meg. Ezután a hálózatfejlesztés (a háború kezdete előtti hat év alatt közel hétezer, főként falusi könyvtár létrehozása vagy felújítása), az országos szabványosítás és a szabadpolc bevezetése kap szerepet.

A háború mindent megváltoztat, a könyvkiadástól a könyvtári hétköznapokig. A legfontosabbá a mintegy tízmilliós hadsereg olvasmányokkal való ellátása válik.

A hadsereg eközben, élén az SS alakulataival, kiterjedt akciókkal pusztítja – főleg a szovjet területeken – a szellemi javakat, köztük a könyvtárakat is. A szövetséges hatalmak bombázásai viszont, minden kiterjedt óvintézkedés ellenére, hatalmas károkat okoznak a városi gyűjtemények anyagában. Így válik a „totális háború” a német történelem legnagyobb katasztrófájává.

Kulcsszavak:

Elkobzott könyvek, Folyóirat -könyvtári, Háborús károk, Közkönyvtárak, Kulturális politika, Zárt anyag, Németország, 1933–1945

Megjelent

2023-06-07

Folyóirat szám

Rovat

Kitekintés