Hét év a Könyvtári Intézetben

Szerzők

  • Bánkeszi Katalin
    Affiliation
    Könyvtári Intézet, ny. igazgató

Absztrakt

A szerző korábbi vezetői posztokon betöltött feladatai (Neumann-ház, OSZK, MOKKA-fejlesztések) után 2011-ben került a Könyvtári Intézetbe. Bartos Éva intézetigazgató nyugdíjba vonulása után, 2012 januárjában kapta meg öt évre szóló igazgatói kinevezését. 2012 nehéz éve volt a közgyűjteményeknek, a kötelező létszámleépítés a Könyvtári Intézetet is súlyosan érintette. A csaknem a felére csökkentett létszámmal kellett teljesíteni az Intézet alap és kiemelt feladatait, valamint az ad hoc jellegű minisztériumi munkákat.

Az áttekintés a következő területeket emelte ki: 1) operatív támogatási programok (a nagy összegű, hosszútávú, uniós TÁMOP/TIOP pályázatokban az Intézet részpályázóként is, és a pályázó könyvtárak támogatójaként is részt vett), 2) a határon túli könyvtárosok magyar nyelvű szakmai továbbképzésének támogatása, 3) elektronikus tananyagok és az e-learning fejlesztések kidolgozása, távoktatási keretrendszer megtervezése, 4) a Magyar Könyvtárosok VII. Világtalálkozójának megszervezése 2013-ban az OGYK-val együttműködésben, 5) részvétel a 2013-tól induló fejlesztési ciklus könyvtári stratégiai tervezésében, 6) laza együttműködés néhány e-kiadóval, melyek vállalták az e-könyvek beszolgáltatását (e-könyves bibliográfia, e-könyves infotár működtetése), 7) a Magyarországi Könyvtárak Adatbázisának kialakítása a korábban különféle szempontok szerint gyűjtött könyvtári adatok összevonásával, 8) részvétel a könyvtári, közművelődési és múzeumi fejlesztési programokban (Cselekvő közösségek, Építő közösségek, Múzeumi és könyvtári fejlesztések mindenkinek) a társterületekkel együttműködve.

Kulcsszavak:

Elektronikus könyv, Elektronikus tananyag, Könyvkiadás és könyvkereskedelem, Könyvtártudományi adatbázis, Központi nyilvántartás, Magyarok -más országban, Módszertani Központ, Minerva -könyvtári, Nemzeti könyvtár, Országgyűlési könyvtár, Pályázat -könyvtáraknak

Megjelent

2020-07-07

Folyóirat szám

Rovat

Visszaemlékezések