A Könyvtártudományi Szakkönyvtár két évtizede a Könyvtári Intézetben

Szerzők

  • Hegyközi Ilona
    Affiliation
    Könyvtári Intézet, ny. osztályvezető
  • Fazokas Eszter
    Affiliation
    Könyvtári Intézet, osztályvezető

Absztrakt

A Könyvtártudományi Szakkönyvtár (KSZK) a Könyvtári Intézet egyik osztálya. 1949-ben alapították. Gyűjtőköre kiterjed a könyvtár- és tájékoztatástudomány mellett a könyvtár- és tájékoztatásügy, valamint a könyvtári-tájékoztatási munkafolyamatok minden aspektusára, továbbá ezek történetére. A gyűjtemény gyarapodását az adott időszakban nagyban segítették különböző ajándékok és projektekhez kapcsolódó támogatások. A 2000-es évek közepén – az Európai Könyvtörténeti Gyűjtemény megalakulásával – a KSZK gyűjtőkörében nagyobb hangsúlyt kapott az írás, a könyv, a nyomdászat, a sajtó, a könyvkiadás és a könyvkereskedelem, valamint a könyvtár és az olvasás története.

A KSZK munkájának fő célja a szakmai tájékoztatás. Platformjai igen változatosak: a személyes, telefonos és e-mailben való gyorstájékoztatástól az alkalmi és rendszeres bibliográfiák szerkesztésén és adatbázisok építésén át a rövid trendjelentésekig, az SDI-től a szemletanulmányokig és a döntés-előkészítő háttéranyagokig. A munkatársak igyekeznek friss, aktuális információkat közvetíteni, egyre inkább személyre szabottan. Az utóbbi 20 évben a szolgáltatások jelentős mértékben átkerültek az online térbe.

A tájékoztatás jelentős forrásai egyebek mellett a KSZK-ban több évtizede szerkesztett és közreadott saját kiadványok: a szakterület országos szakbibliográfiája (MAKSZAB, évente kétszer, csak elektronikusan), a Könyvtári Figyelő című országos szakfolyóirat (negyedévente, nyomtatva és elektronikusan), valamint az éves könyvtörténeti szakbibliográfia (nyomtatva és elektronikusan). Ezek a kiadványok szinte automatikusan előállíthatók a HUMANUS adatbázisból.

A KSZK használói között vannak gyakorló könyvtárosok, a képzőintézmények oktatói és hallgatói, a szakterület kutatói, a magyar könyvtárügyet irányító testületek (például a mindenkori kultuszminisztérium) munkatársai, az OSZK és a Könyvtári Intézet vezetői és munkatársai. Információkat szolgáltat más országok könyvtárairól, a nemzetközi könyvtári élet fejleményeiről és a magyar könyvtárügyről az érdeklődő külföldi kollégák számára.

A KSZK szívesen szervez olyan közösségi rendezvényeket, amelyek vonzóak akár a nagyközönség számára is (szakkönyv-bemutatók, kis kiállítások, múzeumi éjszaka, biblioterápiás foglalkozások stb.).

2020-ban, a könyvtári törvény módosításával előreláthatólag a Könyvtártudományi Szakkönyvtár ismét szerepelni fog az országos feladatkörű szakkönyvtárak felsorolásában.

Kulcsszavak:

Használók, Folyóirat -könyvtári, Könyvtártudományi szakkönyvtár, Referensz, Rendezvény, Szakbibliográfia

Megjelent

2020-07-07

Folyóirat szám

Rovat

Tanulmányok